Wtyczka do WordPress

Najlepsza wtyczka do WordPressa? Oto 7 przykładów!

„Czysty” WordPress, pozwala nam jedynie na dodawanie i edycję treści na naszej stronie internetowej. Jednak w połączeniu z odpowiednimi wtyczkami, może zapewnić o wiele więcej możliwości w kontrolowaniu aspektów Twojej strony. Oto 7 najlepszych, darmowych wtyczek do WordPressa!

1.Yoast SEO

Yoast SEO, jest to jedna z podstawowych wtyczek, w którą powinniśmy się zaopatrzyć. Przede wszystkim pozwala nam na poprawne zoptymalizowanie strony, bez ingerencji w kod. Dlaczego jest to tak ważne?

Dzięki temu, Twoja strona jest o wiele lepiej widoczna dla robotów Google, a co za tym idzie – też dla zwykłych użytkowników.
Wtyczka automatycznie analizuje tekst nie tylko pod kątem pozycjonowania – ale też pod kątem czytelności. Dzięki Yoast SEO ustawimy:

  • Tytuły i meta tagi
  • Frazy kluczowe, dzięki którym łatwiej będzie nas wyszukać w Google
  • Integrację z narzędziami Google (chociażby Google Search Controle)
  • Mapę strony

2.Autoptimaze

Największym marzeniem każdego webdesignera jest uzyskanie 100 punktów w Google PageSpeed Insights (narzędzie, które sprawdza prędkość wczytywania się Twojej strony). Z pomocą może przyjść kolejna wtyczka do WordPressa – Autoptimaze.

Jeśli Twoja strona ładuje się więcej niż 4 sekundy – istnieje duże prawdopodobieństwo, że użytkownik ją opuści. Wtyczka Autoptimaze pozwala na kompresję kodu (zmniejszenie wagi plików) HTML, JS i CSS, dzięki czemu przyspieszysz działanie Twojej strony internetowej.

3.Jetpack

„Rakietowy plecak”, to wtyczka do WordPressa, pozwalająca m.in na prowadzenie statystyk Twojej strony internetowej. Dzięki czemu, nie potrzebna jest instalacja chociażby Google Analytics.

Jetpack integruje również stronę z portalami społecznościowymi, takimi jak Facebook. Można za pomocą jednego przycisku „Publikuj” wysłać na dany portal informację o nowym wpisie, co zachęca czytelników do polecania treści przez innym użytkownikom.

4.ShortPixel 

Jest to kolejna wtyczka do WordPress, która pomaga w kompresji – tym razem obrazów. ShortPixel posiada trzy funkcje optymalizacji obrazów, w zależności od tego, czego potrzebujemy. Pierwsza pozwala na zachowanie jak największej jakości, druga na utratę jakości – jeśli zależy nam na optymalizacji. Trzecia to tzw. złoty środek pomiędzy dwoma pierwszymi.

Bardzo ważne jest to, że wtyczka kompresuje zdjęcia, zaraz po wrzuceniu zdjęcia na serwer – przez co jest bardzo wygodna w obsłudze.

5.Wordfence Security

Z racji ogromnej popularności WordPressa, jest on coraz bardziej narażony na ataki hakerskie. Świetnym zabezpieczeniem okazuje się wtyczka Wordfence Security. Oto kilka najważniejszych funkcji:

  • Filtruje działania uznane za niebezpieczne z poziomu serwera
  • Skanuje pliki źródłowe CMS, informując o zmienionych plikach
  • Zabezpiecza przed spamem sekcję komentarzy
  • Wysyła powiadomienia na e-mail o zatrzymanych atakach, zmianach w plikach, itd.
  • kilka dodatkowych funkcji wyłączających możliwość dodawania kodu – chociażby w folderach przechowujących pliki, przesłane przez WordPress

6. WP Super Cache

WP Super Cache jest kolejną wtyczką do WordPressa, która pozwala skrócić czas ładowania strony. Przede wszystkim zapisuje wygenerowane dokumenty HTML na dysku serwera. Dzięki czemu WordPress nie musi ich generować za każdym razem. Szczególnie przydatna sprawa, jeśli posiadasz hosting na serwerach, które są współdzielone, ponieważ administratorzy często nakładają limity obciążenia bazy danych.

7. Redirections

Jeśli wprowadzamy zmiany w istniejących już adresach URL, musimy się liczyć z jedną, poważną konsekwencją. Biorąc pod uwagę fakt, że w internecie nic nie ginie – użytkownik, który chce wejść na stronę otrzyma komunikat z błędem (np. 404). Wtyczka Redirections pozwala na automatyczne przekierowanie użytkownika z adresów, które prowadzą do nikąd – na nowy adres URL.

Przy okazji zachęcam do przeczytania poprzedniego artykułu, o 8 rzeczach, których powinniśmy unikać na swojej stronie internetowej 🙂