Jak założyć stronę internetową ? [7 porad]

Posiadanie strony internetowej, to niewątpliwie świetna wizytówka każdego biznesu. O tym, dlaczego warto założyć stronę internetową pisałem jakiś czas temu, w kontekście salonu fryzjerskiego. Dzisiaj, chciałbym spojrzeć trochę szerzej na temat i skupić się na najważniejszych elementach.

1. Wybór domeny

Jak założyć stronę internetową? Przede wszystkim pierwszą czynnością, którą musisz wykonać jest wybór odpowiedniej domeny. Bardzo ważne jest to, aby kojarzyła się z tym, czym się zajmujesz. Pamiętaj – im trudniejsza domena w zapamiętaniu, tym większe prawdopodobieństwo, że internauta zrobi błąd podczas jej wpisywania.
Jeśli nie wiesz jaką wybrać – warto posłużyć się wiedzą ekspertów w tym temacie, np. linuxpl.com.

2. Odpowiednie zaprojektowanie strony (design)

Nie można zapomnieć oczywiście o odpowiednim zaprojektowaniu strony. Przede wszystkim ma być ona przejrzysta dla Twojego odbiorcy. Im mniej skomplikowana – tym większe prawdopodobieństwo, że Twój potencjalny klient kupi u Ciebie produkt. Nie możesz doprowadzić do sytuacji, w której sam wygląd Twojej strony będzie odstraszał i nie będzie zachęcał do żadnej interakcji.

Kolejną ważną kwestią jest to, aby Twoja strona kojarzyła się z Twoim biznesem. W końcu to Twoja wirtualna wizytówka, prawda? Przenieś więc na nią to, co w Twoim salonie jest najlepsze.

3. Kolory

Odpowiednio dobrana kolorystyka to niezwykle istotna kwestia, tym bardziej dla Twojego biznesu. Nie ważne czy prowadzisz zakład fryzjerski, czy kosmetyczny – ma to ogromny wpływ na Twój odbiór. Przede wszystkim wybierz odpowiednią paletę barw, najlepiej taką, która oddaje klimat Twojej branży.

Pamiętaj też o przyciskach! Źle dobrany kolor wpływa na ilość kliknięć. Niech rzuca się w oczy i zachęca do interakcji (np. czerwony).

4. Oferta

Jest to chyba najważniejsza rzecz na Twojej stronie. Ogromna różnorodność w usługach nie zawsze jest na plus. Szacuje się, że 30-40% użytkowników internetu – to użytkownicy, którzy korzystają z wersji mobilnych.
Zazwyczaj takie osoby poszukują czegoś „na teraz”. Jeśli Twój cennik nie będzie zbyt przejrzysty – to możesz ich zniechęcić do skorzystania z Twojej oferty. Postaw na minimalizm i konkretne usługi. Możesz stworzyć z nich np. pakiety, które ułatwią Twoim klientom wybór.

5. Kalendarz wizyt

Bardzo przydatnym narzędziem, które może Ci ułatwić pozyskiwanie klientów jest kalendarz wizyt. Nie tylko zaoszczędzi Ci czasu i nerwów na rozmowy z klientem, ale też poświadczy o Twoim profesjonalizmie.
Dzięki kalendarzowi, klient sam wybierze dla siebie odpowiedni termin lub go anuluje – jeśli będzie taka oczywiście potrzeba.

Niestety taka wtyczka może zwiększyć koszt stworzenia strony, natomiast przyniesie Ci wiele korzyści. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu podczas tworzenia swojej własnej witryny.

6. Tekst

Wielokrotnie spotykam się ze stronami, które w sposób nieumiejętny operują treścią. Zbyt duża jej ilość nie tylko odstrasza, ale też nudzi.
Najważniejsze to skupić się na rzeczach istotnych – takich, które zwracają uwagę, ale nie męczą. Jeśli nie wiesz jak to zrobić – możesz zatrudnić do tego jakiegoś doświadczonego copywritera. Dzięki temu masz pewność, że użyje chwytliwych i krótkich zdań.

7. Blog

Blog jest jednym z głównych filarów marketingu internetowego. Jeśli tworzysz użyteczne poradniki dla innych osób – z automatu stajesz się ekspertem w ich oczach. Dzięki temu zbudujesz sobie zaufanie wśród potencjalnych klientów.

Możesz też dołączyć do tego newsletter. W zamian za adres e-mail – wysyłasz takiej osobie np. napisany przez Ciebie e-book.
Dzięki temu, nie tylko zyskasz kontakt do osoby zainteresowanej Twoją działalnością, ale i zbudujesz swoją markę jako profesjonalista.