czym jest wordpress

Czym jest WordPress i dlaczego warto go stosować?

WordPress jest zdecydowanie najbardziej popularnym CMS’em. Trudno się zresztą dziwić – posiada masę funkcji, które pomogą Ci w stworzeniu świetnej strony internetowej. No ale może zacznijmy od początku, czym tak właściwie jest, ten WordPress?

1. Co to jest WordPress?


WordPress jest to obecnie jeden, z najbardziej popularnych systemów zarządzania treścią (CMS). Przede wszystkim jest bardzo funkcjonalny i pozwala na stworzenie strony internetowej, bez jakiejś ogromnej wiedzy na ten temat. Polega to mniej więcej, na „wyklikaniu” poszczególnych elementów strony (np. motywu, grafiki itd). W ten sposób otrzymujemy niskobudżetową stronę internetową, która spełnia nasze oczekiwania.

2. Główne Zalety

  • Ilość dostępnych wtyczek – O najbardziej popularnych wtyczkach do WP, pisałem w poprzednim artykule. Jednak warto zaznaczyć, że są ich niezliczone ilości. Znajdziesz tu wtyczki, które nie tylko pomogą Ci dobrać wygląd strony, ale stworzą np. sklep internetowy czy zaplanują Twoje wpisy (jeśli np. prowadzisz bloga).
  • Brak kosztów – WordPress w swej podstawowej wersji jest całkowicie za darmo. Jedynym kosztem pozostaje w takim razie założenie domeny oraz utrzymanie hostingu strony. No chyba, że potrzebujesz czegoś bardziej zaawansowanego – wtedy możesz się spodziewać płatnych rozszerzeń.
  • Częste aktualizacje Częste aktualizacje naprawiają błędy oraz poprawiają bezpieczeństwo.
  • Popularność – Dzięki temu znajdziesz wiele dobrych poradników na internecie oraz rozwiązania ew. problemów.
  • Bardzo czytelny i przejrzysty interface.
  • Łatwe dostosowanie strony do systemu WordPress.
  • SEO – Spełnia bardzo wiele dobrych praktyk SEO. Polecam dodatkowo zainstalować wtyczkę Yoast.
  • System zarządzania wpisami

3. Wady

Jedną z największych wad jest zdecydowanie bezpieczeństwo. Co prawda częste aktualizacje stale zamykają potencjalne luki, jednak nie mamy nigdy pewności co do napisanego kodu we wtyczkach. Dlatego polecam robić regularne audyty bezpieczeństwa oraz backupy, na wypadek ataku hakerskiego.
Kolejnym problemem, mogą okazać się źle napisane wtyczki, które mogą w znacznym stopniu ograniczyć prędkość działania strony. Ich ewentualna modyfikacja, będzie już od Ciebie wymagała zaawansowanej wiedzy na temat działania WordPressa.

4. Dla kogo?

WordPress sprawdzi się idealnie dla blogerów, portali informacyjnych, redakcji, różnych for internetowych. Dzięki wbudowanemu systemowi zarządzania wpisami – bardzo łatwo będzie edytować i tworzyć nowe wpisy na swoją stronę. Osobiście używam WordPressa do codziennej pracy i mogę z czystym sumieniem polecić go do pracy z tekstem 🙂