szybkość strony

Co wpływa na szybkość ładowania się Twojej strony?

Szybkość ładowania się strony to niewątpliwie istotna kwestia, szczególnie dla użytkowników urządzeń mobilnych. Badania przeprowadzone przez Google pokazują, że aż 53% użytkowników mobilnych opuszcza stronę, która ładuje się dłużej niż 3 sekundy. Jak więc poprawić wydajność?

Zacznijmy od początku

Zanim przejdziemy do czynników wpływających na działanie Twojej strony, zastanówmy się, co nam właściwie to daje. Przede wszystkim ludzie nie będą opuszczać Twojej strony, ze względu na czas ładowania. Taki użytkownik może stwierdzić, że po prostu nie działa i nigdy już jej nie odwiedzi – przez co możesz stracić potencjalnego klienta.

Inną istotną kwestią jest pozycjonowanie. Od 2010 roku, Google uznaje szybkość ładowania się strony, za jeden za jeden z czynników rankingowych. Jeśli nie wiesz, jak to sprawdzić – możesz użyć narzędzi Google.

Chyba mogę spać spokojnie 🙂

Jak szybkość wpływa na konwersję?

Konwersja to nic innego jak stosunek liczby odwiedzin na Twojej stronie, do działań, jakie użytkownicy na niej wykonują (np. zakup towaru). W 2016 roku Google przeprowadziło badania, z których wynika, że strony ładujące się dłużej niż 5 sekund tracą ok. 40% konwersji.

To pokazuje, jak szalenie istotną kwestią jest szybkość ładowania się strony internetowej. Możemy wydawać krocie na reklamy, a i tak stracimy znaczną część dochodów, przez pominięcie jednej kwestii. Skoro już wiesz, jaki ma to wpływ na Twój biznes – przejdźmy do sedna.

Google PageSpeed Insights

Dobrą wskazówką, gdzie szukać problemów – będzie Google PageSpeed Insights. Jest to kolejne narzędzie Googla, które oceni zarówno Twój napisany kod, jak i zawartość strony pod kątem różnych błędów.
Dzięki temu zaoszczędzisz masę czasu, na ręczne szukanie.

Co można poprawić?

Oto lista rzeczy, na które powinniśmy zwrócić naszą uwagę:

  • Zdjęcia – Jeśli prowadzisz blog lub stawiasz obrazy na swojej stronie, to zadbaj o to, aby były one odpowiednio skompresowane.
    Oczywiście Google PageSpeed Insights podpowie Ci, które dokładnie są to zdjęcia. Możesz użyć do tego programu lub po prostu wtyczki WordPress (Shortpixel), o której pisałem w poprzednim artykule.
  • Aktualizacja WordPessa – Brak aktualizacji to nie tylko potencjalna luka dla cyberprzestępców, ale też możliwość niechcianych błędów na stronie. Nie zapomnij o zaktualizowaniu wtyczek i szablonów!
  • Buforowanie strony – Zużycie serwera możesz zmiejszyć dzięki takim wtyczkom jak WP Super Cache czy Autoptimize.
  • Hosting – Na rynku SEO jest masa świetnych serwerów. W zależności od tego, czym się zajmujesz – dobierz serwer z odpowiednią ilością danych do wykorzystania.